Stojí knížky za to?

2. února 2013 v 20:38 | Lea |  Moje články

Nejsem pravidelným zákazníkem knihkupectví, protože, co si budeme namlouvat, nákup v internetových obchodech mě i s poštovným přichází na značně nižší částku. Cena knih s maloobchodní marží ale není důvod, který mě dokopal k tomuhle článku. Ani cena knih jako taková.
Kdo z vás byl někdy v knihkupectví, aspoň si přivonět? Hloupá otázka. A kolik z vás si skutečně odneslo "novou" knihu? Aha. Moje zkušenost je v tomhle ohledu značně rozpačitá. Kolikrát se mi už stalo, že jsem v policích objevila dva exempláře požadovaného titulu, a přesto mi připadalo, že bych stejně pochodila, kdybych neobjevila žádný. Odřenou obálku vracím zpátky. Následně zjišťuju, že druhou hyzdí promáčklý roh. Obě stojí tři stovky. Mně se s trochou štěstí podaří sehnat stejnou za třetinu z druhé ruky, a světe div se, v lepším stavu než ty dvě "nové" dohromady.Ale vždyť já to vím - knížky projdou desítkami rukou, šoupání a otloukání a přehazování, než si najdou svého čtenáře. Knihkupec dá občas slevu na vybledlý obal nebo pohnutou vazbu, jenže dělat to tak s každým kazem, přijde obchod i nakladatel na buben. Dá se tedy při množství, jaké se ročně valí do polic, poškození vůbec nějak bránit?
Někdo navrhne obejít distribuci a objednat si rovnou ze skladu. Výhra to ale není, naopak. Odpadá právo volby. Prostě dostanete, co jim právě přijde pod ruku, tu nejhezčí vám nikdo vybírat nebude. Někdy se zadaří a přijde výtisk jako právě odložený z tiskařského pultu, ale jindy je obálka poškrábaná zrovna tak, a co hůř, objeví se i pocuchané stránky. A viděli jste někdy práci doručovatelských služeb? :) Ten balíček by musel mít několikero airbagů, aby ve zdraví přežil, a kolikrát tohle zacházení zvenčí ani nezanechá stopy.
Své knížky se jako spousta lidí snažím poctivě balit a všeobecně je nevystavovat hrozbám, že přijdou k úhoně. DVDčko koupíte ve folii. Elektroniku obestlanou v krabici. Nezasloužím si za svoje peníze dostat i knihu ve stavu, kdy má prevence ještě smysl?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kam nejčastěji chodíte pro knížku?

E-shop 35.3% (6)
Knihkupectví 29.4% (5)
Bazar/Antikvariát 5.9% (1)
Půjčuji si 23.5% (4)
Ode všeho rovným dílem 5.9% (1)
Nečtu 0% (0)
Do supermarketu vedle horčice :) 0% (0)

Komentáře

1 Ametten Ametten | Web | 22. února 2013 v 19:20 | Reagovat

Mě osobně vždy přišly knihy v dobrém stavu. A naše knihkupectví ve městě je nádherné. Žádné ohnuté rohy, žádná promáčklá místa. A co se toho týče, správně zničená kniha svědčí o tom, že je dobrá a hodně čtená. :) Jinak skvělý blog  a moc hezký článek. Každý má svůj názor, a ten se nemá bát vyjádřit :)

2 Snoubení tmou Snoubení tmou | 24. února 2013 v 1:23 | Reagovat

[1]: Samozřejmě - je to zamyšlení nad vlastní zkušeností. Pokud má někdo zkušenost lepší, v tomhle případě obzvlášť mu to přeju :)

3 Zuzana Zuzana | Web | 9. března 2013 v 13:01 | Reagovat

No, když si něco kupuji, tak od toho něco očekávám. Radši si vyberu titul s pěknou vazbou, než s otrhanou, hlavně nové knihy nejsou levná záležitost. Jenomže proč si knihu kupuji? Kvůli obalu, nebo kvůli obsahu? Já ráda chodím i do antikvariátů, nějak mi nejde o obálku. I když pravda, jednu knihu jsem půjčila snad deseti lidem i s přebalem a dnes toho lituji. Nechápu, jak se ke knize chovali že je tak poničená, ještě když to není jejich majetek. Půjčovat knihy už nebudu, jen dobře známým lidem který k nim budou chovat úctu. Navíc jsou tu knihovny, které si stav knížek dobře hlídají. Proč nevyužít právě ty?

4 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | E-mail | Web | 10. března 2013 v 18:05 | Reagovat

[3]: Je to zkrátka případ od případu. Nevím například podle čeho se určují recenzní výtisky, ale právě u nich mám dojem, že často rozhoduje stav opotřebení. U nich to ale neřeším. Článek spíš dumá nad tím, zda je možné nové knihy nějak ochránit, ještě než si vůbec někdo vybere jejich příběh. Oťukaná vazba jako dárek je třeba nepříjemná.

5 Domča Domča | Web | 11. března 2013 v 16:24 | Reagovat

Pekný článok :)
V našich kníhkupectvách sú knihy väčšinou v dobrom stave, no ale stane, že niekedy je nejaká poškodená.
Ja som na knihy hrozne háklivá a aj keď niekomu požičiavam, tak sa o tom musí starať, dobre že nie, ako o bábätko :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama