Dostala jsem Doriana Graye

29. prosince 2013 v 19:19 | Lea |  Moje články

Dostala jsem Doriana Graye. Tedy nedostala jsem ho zbraní, ani zbraní ženskou (ačkoliv to může být snem mnohých, poté co se objevila poslední filmová alternace s Benem Barnesem). A nedostala jsem ho ani za mříže. Dorian se ke mně dostal nečekán a na poslední chvíli.
Není větší srandy, než lovit dárky 23. prosince ve velkém městě. Obzvlášť když je vás víc a každý má jiná kritéria, co všechno potřebuje v obchodním domě najít. Nakonec tu bylo jedno centrum, kde se kromě metrosexuálů, kutilů a vyznavačů mastné stravy vyžije i průměrný knihomol. A není nic krásnějšího, než když ten, s kým nakupujete, už nemá jeden poslední dárek, a ten dárek má být určený vám. Se mnou to mají lidi lehké. Aspoň pokud si vzpomenou, co dělám nejčastěji. (A opět mě překvapilo, že se vůbec někdo dostal při obdarovávání mé osoby do úzkých.) Nakonec mě stačilo jen vypustit do knihkupectví, v němž jsem samozřejmě už tentýž den strávila nejmíň hodinu a všechny regály měla prošmejděné.


Připomnělo mi to příběh, který se mi stal nedávno. Obvykle nakupuju knížky přes internet a v říjnu jsem si zase připomněla proč. U nás máme taky obchod s knihami. Nutně by mě do něj měli přijmout. Do knihkupectví nikdy nechodím pro určitý titul, člověka to stojí hodně, například chronickou frustraci. Projdu si poličky, pátrám, čichám, a pak se začnu vyptávat mladíka u pokladny, co má v té velké bedýnce na stole šotka, který ví o knížkách ve svém obchůdku všechno, a ani při tom nevyleze ze své elektronické komůrky. Doporučila bych začínat bestsellery, ale tahle návštěva mi v tom brání. Jakýkoliv titul jsem řekla, mladík ho naťukal, zavrtěl hlavou a s nadějí poznamenal, že může objednat do dvou dnů.
Do dvou dnů? To já můžu přece sama. A když si objednám aspoň dvě, ušetřím oproti marži knihkupce i po připočtení dobírky. Ale jde tu i o to, že když už navštívím obchod, chci si to, co hledám, taky zrovna odnést.
Nakonec jsem zoufalého zaměstnance přestala trápit a slíbila, že se projdu mezi policemi ještě jednou a něco si prostě vyberu. Nejsem tak krutá, abych se ho nakonec zeptala, kdy mu končí zkušebka, a vzala si kontakt na šéfovou :)
Ale zpátky. Mám Doriana Graye doma. Je to knížka v mnoha případech pro mě nedosažitelná a prokletá. Nikdy se mi nepodařilo ji dočíst, ale pořád pevně doufám, že šlo o mizernou úpravu eBooku společně s mýma unavenýma očima. No, je to zkrátka peklo, číst Oscara Wildea na monitoru pro šesti hodinách civění do počítače v práci. Takže uvidíme, jestli se mi to tentokrát podaří.
Koledoval si o to sám. V tom knihkupectví, které jsem už měla prolezlé, se mi totiž nepodařilo znovu najít žádnou z knížek, co jsem si prohlížela prvně, kromě jediné. Dorian ve své strašidelné obálce se na mě ksichtil z regálu a po Janě Eyrové, Bílém koni i dalších na seznamu, jako by se slehla zem. Musela jsem si ho vzít za směšných 199 Kč, což je skutečně srandovní vezmete-li vpotaz, že jsem byla do bludiště vázaných papírů vypuštěna s rozkazem vybrat si, co chci, a nedívat se na cenu. Mám takový pocit, že to bude nakonec čtení k nezaplacení... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zoey Zoey | Web | 31. prosince 2013 v 9:36 | Reagovat

Já čtu našeho milého Doriana v angličtině jako povinnou četbu do školy, a není to nic jednoduchého. Prozatím mě to moc nevzalo, protože v tom cizím jazyce je to trochu obtížnější pochopit, ale snad to do 16. ledna stihnu přečíst O_o

2 Elizabeth Fallen Elizabeth Fallen | Web | 31. prosince 2013 v 16:42 | Reagovat

Videla som len film, ale rada by som si to aj prečítala...

3 Snoubení tmou Snoubení tmou | E-mail | 31. prosince 2013 v 22:08 | Reagovat

[1]: Popravdě, ono to není jednoduché ani v češtině. Už jen předmluvu budu muset projít ještě mnohokrát. Zkusila jsem si to otevřít i v noci, ale s unaveným mozkem to nemá cenu :)

[2]: Určitě. Já film zatím odkládám, dokud to nedočtu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama