Recenze knihy Démonolog

27. dubna 2014 v 19:19 | Lea |  Recenze knih

Název knihy
: Démonolog

Originální název: The Demonologist


Počet stran: 320

Nakladatelství: Jota

Rok vydání v ČR: 2014


Anotace:

Profesor David Ullman patří k předním světovým autoritám v oboru literatury zabývající se démony, specializuje se na klasickou poemu Johna Miltona Ztracený ráj. Přitom je ateista a ke svému oboru přistupuje pouze jako k výplodu lidské představivosti. Když do jeho pracovny přijde záhadná Hubená žena, vyzve ho k cestě do Benátek a dosvědčení existence "jevu", odmítne ji. Žena mu nicméně zanechá na stole letenky a benátskou adresu. Večer Davidovi oznámí jeho manželka, že od něj odchází. David se impulzivně rozhodne využít příležitosti a vzít svou dvanáctiletou dceru do Benátek. Dceru v poslední době sužují stejné záchvaty melancholie, jaké dlouhodobě trápí i Davida. Ale cesta do Benátek má nečekané následky.Recenze:

"Příšery jsou někdy skutečné," řekla Tess. "I tehdy, když nevypadají jako příšery." [str. 138]

Profesor David Ullman je povedený démonolog. Ví první poslední o věcech, kterým ani v nejmenším nevěří. Navzdory svému přesvědčení je odborníkem na démonologickou literaturu, především Ztracený ráj. O Miltonově biblickém eposu se tak dozví nemálo i čtenář tohoto díla neznalý. Od nevinného počátku se postupně stává rukovětí hlavních postav i berlou profesorova hledání pravdy. Vše začne návštěvou Hubené ženy, která Davidovi jménem svého klienta předává pozvání do Benátek. Ačkoliv zrovna o takové formálnosti se přímo mluvit nedá. Ono se totiž s tím, že si známý expert na démony přiletí do Itálie prohlédnout podivný "jev", až znepokojivě počítá. Zelenou nakonec dává jeho odletu definitivní konec jeho manželství. Naneštěstí s sebou odváží na dalekou výpravu i to nejcennější, co ještě v životě má. Své jediné dítě, Tess.

Po nevysvětlitelných událostech v Evropě se David vrací do Států vyděšený a bez dcery. Pro úřady spadla ze střechy do kanálu nešťastnou náhodou. S kým to ale potom v posledních chvílích před jejím pádem mluvil, zatímco se snažila získat zpět nad sebou kontrolu? Začíná honba za znameními, kterým nikdo nevěří, a sledovat je dokáže jen muž, jemuž jsou určená. Bezejmenný démon komunikuje se zoufalým otcem oběma známým jazykem - právě verši z Miltonova Ztraceného ráje. Hledání Tess se postupně stává poutí za pravdou, vírou a za střípky potlačených vzpomínek. Nikde se neschová, nikomu nemůže věřit. Posedlí mrtví jsou mu všude v patách. S Tessiným děsivým deníkem v ruce si profesor začíná postupně uvědomovat, co si od něj zlo v první řadě žádá...Ukázka:

Až teď se mi začnou třást ruce. V uplynulých chvílích jsem držel kameru tak pevně, že mohla klidně stát na stativu. Nyní, když na mě dopadá všechno to, čeho jsem byl právě svědkem, rámeček trhaně kolísá a znovu a znovu zaostřuje, až to vyvolává nevolnost, jako by kamera s mužovým znehybněním sama obživla.
5:24
Hlas.
Jeho zvuk mi zklidní ruce. A znovu zaostřím na muže na židli. Ten se však pořád nehýbe. Hlas vychází z něj - ale nevidím na něm nic, co by to potvrzovalo.
Profesore Ullmane.
Chvíli mi trvá, než si uvědomím, že mě hlas přímo oslovil. A že nemluví anglicky, nýbrž latinsky.
Lorem sumus.
Čekáme. [str. 71]Celou recenzi včetně mého hodnocení si můžete přečíst zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama