Recenze na knihu Stallo

14. dubna 2014 v 19:19 | Lea |  Recenze knih

Název knihy
: Stallo

Originální název: Stallo


Počet stran: 544

Nakladatelství: Host

Rok vydání v ČR: 2013Anotace:

Léto roku 1978. Z chaty v dalarnských lesích ve Švédsku beze stopy zmizí malý chlapec. Jeho matka tvrdí, že ho unesl obr. Hocha už nikdy nenajdou.

Rok 1987, národní park Sarek v Laponsku. Gunnar Myrén, který se specializuje na fotografování divokých zvířat, zachytí ze svého letadla zvláštní výjev: medvěda uhánějícího přes močály, jemuž sedí na zádech podivné stvoření podobné dítěti, avšak chlupaté a s dlouhým ocasem. Vypadá jako opička, ale opice to není. Není to ani člověk, ani zvíře. Fotograf se domnívá, že zachytil trolla.

Rok 2004. Susso Myrénová vytvoří webovou stránku věnovanou trollům a skřítkům. Snaží se najít důkaz, který by potvrdil jejich existenci. Tuto posedlost zdědila po svém dědovi, známém fotografovi divoké přírody. Jednou Susso zatelefonuje cizí žena a oznámí jí, že před svým domem zpozorovala malé podivné stvoření, které sledovalo ji i jejího čtyřletého vnuka. Susso vezme fotopast a okamžitě se za starou paní rozjede. Začíná děsivá výprava do neznáma…

Stallo je napínavý román na pomezí žánrů. Je to obdivuhodně napsaná kniha o trollech, démonech v nás a o vztazích s našimi dětmi, přírodou a zvířaty.
Recenze:

Když se řekne troll, vybaví se nám nejspíš přinejmenším několik metráků vážící tvor slušného zápachu a o to méně valného myšlení. Nemůžeme za to. Viděli jsme taková monstra ve filmech na motivy nejslavnějších fantasy autorů. Stefan Spjut se rohodl jít tradičnější cestou. A napsal knihu, která se nedá popsat jinak než oživlou mytologií. Stallo nepatří mezi ty knihy, co vás půl děje nechají tápat mezi realitou a přeludem. Trollové existují. Tečka. Jen o tom většina z nás neví. A ať malí nebo obrovití, mají nás obyčejné smrtelníky celkem v hrsti. Čekají ve svých úkrytech. V pachu výkalů a ve tmě. Našli zalíbení v tom, co je nám nejcennější. V našem potomstvu.

Začátek románu nás přivádí do hlubokých švédských lesů. Matka s malým synkem si vypůjčili chatu, v níž hodlají strávit několik následujících dní volna. Jsme ve světě her a objevování očima čtyřletého Magnuse. Spjut se naplno pouští do jízdy originálních postřehů, miluje atmosféru, zbožňuje detail. Chvílemi si připadáte jako v nekonečných lesích Apalačských hor s Holčičkou, která měla ráda Toma Gordona. Ne. Takhle se čtyřletý Magnus neztratí. Je unesen obrovským tvorem přímo před očima bezmocné matky. Kdo by ale pracoval s tak směšnou teorií únosu?

Příběh se překvapivě neodvíjí dál od této tragické události. Posouváme se o víc než dvě desítky let kupředu, na nehostinný sever Švédska. Mrzne, až praští, obchody s laponskými suvenýry nejsou žádná továrna na blahobyt a amatérská stopařka mytických bytostí Susso zatím netuší, jak blízko jsou ona a její matka Gudrun rozluštění záhady, která vrtá hlavou lidem už celá staletí. Před lety otec Gudrun vyfotil něco podivného při svých přeletech nad opuštěnou krajinou Laponska. Nyní i jeho vnučka zachycuje cosi znepokojivého prostřednictvím nastražené fotopasti.

Nemohl to být druh nějakého neznámého primáta? Plachý a obezřetný tvor, kříženec kuny a opice, který se živí smrkovými výhonky a jen výjimečně slézá na zem, případně se jí úplně vyhýbá? Temný uzlíček, co opatrně přeskakuje ze stromu na strom?
Tatínek se obrátil na několik přírodovědců, ale nikdo nechtěl o podobném stvoření ani slyšet. Nic takového prostě nemůže existovat.
A osudné slovo bylo na světě.
Troll.
[str. 84, Stallo - Stefan Spjut]


Zaujala Vás kniha? Celou recenzi najdete ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama