Recenze knihy HON

10. července 2014 v 19:19 | Lea |  Recenze knih

Název knihy: HON

Originální název: The Hunt

Počet stran: 304

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání v ČR: 2014Anotace:

Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi?

Pravidla jsou jasná: nesmát se, nepotit se, neupozorňovat na sebe. A hlavně - nezamilovat se do jedné z nich!
Gen se liší od všech ostatních. Nedokáže běžet rychlostí blesku, sluneční světlo ho nezabije a nemá neukojitelnou touhu po krvi. Není upír, je člověk.

Je vybrán, aby se zúčastnil honu na poslední lidi. Jeho pečlivě utajovaný život se hroutí. Skupina bezcitných lovců začíná tušit, že s ním není něco v pořádku. Seznámení s dívkou v něm probudí city, které do té doby neznal.
Gen našel něco a někoho, za co má cenu bojovat, a jeho potřeba přežít ve světě plném nemilosrdných dravců je stále silnější...Recenze

Jmenuje se Gen, ale před svými spolužáky si rád nechá říkat H6 nebo třeba D4. Tihle lidé nemají jména. Každý, kdo ano, je už víceméně mrtvý. Takové to je být možná posledním skrytým glupanem ve společnosti, která je pro jejich šťavnatá těla dokázala jednoho po druhém ze svých řad vylovit.

Také navštěvuje střední školu, přesto řeší Gen každý den úplně jiné starosti než dnešní středoškoláci v sedmnácti letech. Nikdy nesmí zapomenout, kým je. Protože sebemenší chyba může zapříčinit, že to poznají ostatní. Stačí jeden opomenutý chloupek v záhybech bledé kůže. Úsměv místo decentního poškrábání zápěstí, jak se to u "lidí" sluší a patří. Pár kapek potu, které tělu navrátí složitě potlačovanou vůni beznadějně vyhubené pochoutky. Stačí v temné hodině matematiky nedokázat přečíst zadání na tabuli. Jedině ve slunečním svitu se může každý den na pár hodin stát sám sebou. Zvykat si ale na to by bylo pošetilé, jak by řekl jeho otec. Právě ten svého syna zdokonalil v každém detailu nutném k přežití. Mezi lidmi s takovými smysly a obsesí pro krvavé hody není ale v žádném okamžiku jisté, že to bude stačit. K tomu všemu se stane ta úplně nejhorší věc, jakou si lze představit. Gen je vylosován v celonárodní soutěži, kde se má zúčastnit velkolepého honu na poslední přeživší glupany. Lovit před zraky predátorů tvory, jako je on sám.

Spolu s ostatními vyvolenými je neprodleně po slosování odvezen do komplexu, kde se bude po několik nocí na událost desetiletí připravovat. Bez věcí jako deodorant nebo holicí strojek je jeho šance vůbec se začátku honu dožít naprosto mizivá. Co čert nechtěl (a nebo chtěl?), mezi vybranými se objevuje i jeho spolužačka, Záře, jak svou platonickou lásku tajně pojmenoval. Tělesný pach nad ním visí jako stále zřetelnější červený vykřičník. Musí si nutně opatřit vodu, nebo dřív než ho odhalí nemytá kůže, nejspíš sám zemře dehydratací. A teď navíc zjišťuje, že glupani, kteří byli pro příležitost honu odchování v bezpečné izolaci, možná nejsou jen hloupý dobytek, co chtěl bez výčitek obětovat v zájmu vlastního přežití.

A já pořád vnímám, že tady něco nehraje. Pomalu vstávám, strachem a žízní mi lupe v kostech. Světlo je stále ještě roztříštěné, jako bych pozoroval měsíc skrze větve zimního lesa.
Jdu k němu s rukama nataženýma před sebou, navzdory strachu dosud cítím ospalost.
A pak.
O tvář se mi otřou dlouhé prameny vlasů, jsou nechutně blízko. Nedokážu potlačit tlumený výkřik. Bylo to jako projít pavučinou, ale mnohem horší; vlasy se při doteku nerozsypaly, ale přejížděly mi po tváři, po lícních kostech, přes nos, proplétaly se s mými řasami a obočím, připomínaly vychrtlé prsty slepce čtoucí Braillovo písmo.
Překonávám silné nutkání vlasy odtrhnout. Krčím se k zemi a dívám se nahoru. Někdo spí ve spacích hácích. Kulturistka. Její dlouhé vlasy visí dolů jako chorobný vodopád, nad nimi září její bledá tvář jako zlověstný měsíc. Zbytek jejího těla je schovaný ve stínech u stropu, což vytváří dojem, že nade mnou visí jen useknutá hlava.
[str. 224/225]Celá recenze náleží mé domovské stránce ČBDB.cz a můžete si ji přečíst ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama