Recenze knihy Sirotčinec slečny Peregrinové 2: Podivné město

29. listopadu 2014 v 12:06 | Lea |  Recenze knih

Název knihy: PODIVNÉ MĚSTO

Originál: HOLLOW CITY

Počet stran: 432

Nakladatelství: JOTA

Rok vydání v ČR: 2014


Anotace:

Deset podivných dětí prchá před armádou obludných monster.

A pomoci jim může jen jediný člověk - jenže ten je uvězněn v těle ptáka.

Mimořádná pouť, která začala v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, pokračuje. Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli na cestu do Londýna, podivného hlavního města celého světa. Doufají, že zde naleznou lék pro svou milovanou ředitelku, slečnu Peregrinovou. Jenže ve městě ničeném válkou číhají nečekaná překvapení na každém rohu. A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové.


Sirotčinec slečny Peregrinové vtáhne čtenáře do imaginárního světa telepatie a časových smyček, cirkusových triků a vlkodlaků - do světa obydleného "podivnými" dospělými, vrahounskými stvůrami a bizarními druhy zázračných zvířat. Stejně jako v prvním díle v sobě i druhá část Podivných dětí spojuje napínavou fikci s dosud nepublikovanými dobovými fotografiemi a nabízí tak jedinečný čtenářský zážitek.


Recenze:

Jsou děti, které nestárnou. Smyčky, které mají za úkol chránit před nepřátelským světem venku. A jsou ymbryny - ženy schopné vzít na sebe podobu ptáka -, bez kterých tento podivný svět nemůže mít dlouhého trvání. Jenže kde teď vlastně všechny jsou?

S Jacobem a jeho partou podivných přátel jsme se naposled rozloučili, když byla zničena smyčka slečny Peregrinové na jednom z ostrovů Walesu. Děti bez pomoci své ochránkyně, uvízlé v ptačí podobě, musely co nejrychleji najít pomoc některé z jejích stejně nadaných sester. Situace je ale komplikovanější. Nejenže jsou jim neustále v patách stvůry, které za zničením smyčky stojí. Ve hře jsou i netvoři - primitivní přisluhovači stvůr, pro všechny kromě Jacoba neviditelné. V pokračování Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti se víc nacestujeme časem. Nebude to ale jen o cestování a hledání potřebné pomoci. Čeká nás setkání se spoustou nových dětí s ještě podivuhodnějšími schopnostmi, než jaké nám předvedli stávající hrdinové. Dozvíme se víc o vztahu Jacoba s "ohnivou" Emmou, jejichž budoucnost má ze všech směrů pohledu tragický nádech. A k tomu začínáme nové dobrodružství v Británii roku 1940. Londýn zdevastovaný válkou má jen málo společného s tou strašidelnou pohádkou, jakou nám Ransom Riggs naservíroval v prvním díle. Byl by hřích z děje na pozadí druhé světové války nevyždímat jeho neoddiskutovatelný potenciál.

Ukázka z knihy:

Ale když se usadil prach a objevil se jejich dům - či spíše to, co z něj zbylo -, zdálo se, že jakékoliv naděje na to, že jsou ještě naživu, zmizely. Horní patro se zřítilo do přízemí jako nějaký lívanec. Zůstala jen kostra z nosných trámů a hromada kouřících trosek.
Bronwyn tam přesto uháněla a vykřikovala jména obou sester. Ohromeně jsem ji pozoroval.
"Mohli jsme jim pomoct a neudělali jsme to," řekla Emma zkroušeně. "Nechali jsme je umřít."
"Nic by se tím nezměnilo," řekl Millard. "Jejich smrt byla vepsaná do historie. I kdybychom jim ho zachránili dneska, něco by jim ho vzalo zítra. Jiná bomba. Bouračka autobusu. Patřily do minulosti a minulost se vždycky sama napraví, ať se ji snažíme jakkoliv změnit."
Str. 295

Celou recenzi najdete na stránce ČBDB.cz, pro kterou byla jako většina ostatních napsána. Včetně konečného hodnocení si ji můžete přečíst ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Čtete příběhy podivných dětí od Ransoma Riggse?

Ano, a budu pokračovat. 100% (5)
Ano, a nebudu pokračovat. 0% (0)
Nečtu, ale chystám se 0% (0)
Nečtu a nechystám se 0% (0)
Neznám 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama