Recenze knihy Na co Alice zapomněla

27. července 2015 v 10:41 | Lea |  Recenze knih

Originál:
What Alice forgot

Autor:
Liane Moriarty

Počet stran: 432

Nakladatelství:
Ikar

Rok vydání v ČR:
2015

Anotace:
Když se Alice probere na zemi v posilovně, má na hlavě pořádnou bouli a myslí si, že je jí dvacet devět a čeká první dítě se svým superúžasným manželem Nickem. Jenomže pak se dozví, že se jí z paměti právě vymazalo deset let života a že je ve skutečnosti devětatřicetiletá neurotička, která nejraději tráví svůj volný čas v posilovně nebo na poradách školního výboru se ženami, jež kdysi nesnášela. Jak se to stalo, že se její život tak radikálně změnil? Proč ji její manžel nenávidí? Co tak hrozného provedla, že s ní její milovaná sestra skoro nemluví? A do toho si není schopná vůbec vzpomenout na svoje tři děti - ne, Alice se najednou vidí jinýma očima a ta nová žena, o které jí vyprávějí, se jí vůbec nezamlouvá. Najde způsob, aby se znovu stala tím člověkem, kterým bývala?

Recenze:
Každému se to někdy stane. Otevře knihu bez zvláštního očekávání, a ona mu už po první stránce padne jako jedna vhodně tvarovaná část těla na nádobu určenou k vaření. A to ani nemusí být žádný hlubokomyslný skvost. Objevila se prostě ve vašich rukách ve správný čas. Tak přesně taková může být pro někoho Alice, co na něco zapomněla. Na co? Na dost zlomových deset let svého života.


Alice se probouzí na podlaze tělocvičny poté, co neustála uklouznutí svých stepovacích bot. Kdo? Alice? Alice by přece v životě nic tak směšného jako sportovní tanec neprovozovala, a rozhodně ne těhotná. Čeká totiž první dítě se svým milovaným mužem Nickem. Postupně se ale začíná zdát, že se na ni ostatní nedomluvili, jak je přesvědčená ještě cestou do nemocnice. Že jí není devětadvacet, ale brzo oslaví čtyřicítku, její manžel ji nemůže ani cítit a "Rozinka" není zřejmě jediný potomek, kterého za ten čas povila. Na porod snad žena nemůže zapomenout…
Může. Klidně i na tři.
Většina starých známých na ni hledí jako na cosi nechutného. A naopak peče muffiny lidem, o které by si dřív ani neopřela kolo. Žije si na úrovni, a přitom sama zdá se veškerou svou úroveň ztratila. Jak se to mohlo stát? Na to by si každopádně moc potřebovala vzpomenout.

Ukázka:
Vepředu ve třídě byla další volná místa. Kdyby se jejich pohledy nestřetly, kdyby Alice upírala zrak na recept rybího koláče před sebou nebo kdyby Sophie položila nohu o dva centimetry víc doleva, a nepodařilo se jí tím pádem vymknout si v tom výmolu kotník, anebo kdyby si raději vybraly kurzy ochutnávky vína, což málem udělaly, pak by se tyhle tři děti nikdy nenarodily. Madison Loveová. Thomas Love. Olivia Loveová. Tři malé individuality, které už mají svou osobnost i manýry a svoje příhody.
Tím okamžikem, kdy Nick pozdvihl obočím Aliciným směrem, se jim dostalo oficiálního schválení. Ano, ano, ano, budete existovat.
Alice se zmocnila radostná euforie. Bylo to úžasné. Samozřejmě že se každou sekundu nebo tak nějak rodí miliardy miminek, takže to až tak úžasné není, ale stejně. Jak to, že nejsou bez sebe radostí, kdykoli se na ty děti
podívají? Proč se pro všechno na světě rozvádějí?
[str. 213/214]

Pokud rádi sáhnete po knihách typu "coby kdyby", Alice je skvělá volba. Ano, je to kniha romantická, ale ne románkově naivní. Je chytrá, rafinovaná a plná závažných životních otázek. Liane Moriarty po celou dobu ví přesně, co dělá. Co se vám v jednu chvíli zdá veselé a odlehčené, se může brzy proměnit v povědomě hořký pocit z vašich vlastních vzpomínek. Její postavy na stránkách skutečně žijí díky nevšedním drobnostem a velmi originálním střípkům z minulosti, které jim přisoudila. Stejně jako Alice poznáváte pozvolna její rodinu a zasazujete se přímo do dění. Znáte detaily šťastného vztahu Alice a Nicka a trpíte hrůzou spolu s hlavní hrdinkou, co se mohlo za deset let tak strašně pokazit. Přijdou chvíle, kdy už snad ani pravdu nechcete vědět. Jenže možná nedokážete knížku odložit,dokud to nebudete vědět. A jste po právu nervózní, když čelí Alice dalšímu člověku, který do jejího života "před tím" nepatřil. Může se z něj vyklubat kdokoliv, třeba i chlap, se kterým Nicka podvedla. Anebo jen soused, co za plechovku piva opraví kdejakou závadu v domě. Možností je milion a Alici nezbývá, než spolehnout se na informace od svých blízkých a pokoušet se postupně rozpomenout. Co když se ale do své čtyřicetileté osobnosti už ani vrátit nechce?

Konečný verdikt k Alici a moje hodnocení najdete na stránce, pro kterou jsem recenzi sepsala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama