Září 2016

Autoři, nevzdávejte to!

12. září 2016 v 14:59 | Lea |  Moje články
Nejsem určitě první, kdo přispěje svou troškou do mlýna. Nicméně mám pocit, že začínající autoři trpí oprávněně beznadějí, že se jejich někdy i roky obdělávaný příběh nepodaří vydat knižně. Netvrdím, že do toho vidím z pohledu odborníka. Pokud ale patříte mezi pisálky, kteří by jednou rádi viděli titul se svým jménem (nebo pseudonymem) na pultech knihkupectví, podělím se s vámi o pár věcí, které jsem se při honbě za udáním rukopisu naučila.

1. Dejte rukopisu čas

Jasně, tohle je hodně diskutovaná otázka, já ale z vlastní zkušenosti zastávám názor pana spisovatele Stephena Kinga. Každý známe ten pocit, když dopíšeme poslední větu našeho veledíla. Bojujeme s pocitem dát to hned někomu přečíst nebo se do toho pustit znovu sami a jedním dechem. Já osobně nechávám rukopisy odpočívat. Opravdu, když se k němu vrátíte třeba za pár měsíců, působí už text trochu cize a vy na něj získáte lepší nahled. Těžko říct, kdy je ten správný čas poslat příběh do světa. Já na prvním rukopise pracovala asi sedm let, vracela jsem se k němu jednou nebo dvakrát ročně. A mezitím se věnovala něčemu jinému. Za sebe ale můžu říct, že bych se propadla hanbou, kdyby se můj rukopis v některém nakladatelství uchytil po první i páté korektuře. Dnes nemám odvahu ani otevřít úplně první hotovou verzi :) Když jsem svůj rukopis letos otevřela po roce kvůli korektuře pro nakladatele, zjistila jsem, že jsem až na pár stylistických drobností s textem konečně spokojená.


Což takhle dát si... změnu?

1. září 2016 v 12:47 | Lea |  Moje články

Dlouho tu nepřibyl žádný článek, ale pokud sem ještě občas někdo zavítá, můžu už teď slíbit, že se budou konečně dít věci.
V rámci té "velké" změny jsem ubrala několik článků (jedná se především o staré kapitoly a anotace mého rukopisu Snoubení tmou). To už možná někomu napoví, čeho se změna týká... :)

Víc zatím neprozradím. Jen doufám, že se tu brzy na oprášeném blogu sejdeme v hojnějším počtu! Anebo když už se na skok zastavíte, necháte mi tu komentář!