České autorky, které laškovaly s upíry

17. listopadu 2016 v 21:50 | Lea |  Moje články
- aktualizováno -

Největší boom upířích románů máme asi za sebou. Mezitím přicházeli do kurzu andělé, čarodějky, dystopie a erotika. Ale protože je pro mě toto téma opět aktuální, rozhodla jsem se ohlédnout za tím, jak přispěla česká literární scéna k tomuto tématu svým dílem. A že tu máme určitě autorky, o kterých se hojně mluvilo.

Například Karolina Limrová a její Dvě zrcadla. Jenny Nowak a Jiná rasa. Petra Neomillnerová se sérií Tina Salo. Upíří příběhy budou táhnout vždycky. Tahle prastará stvoření jsou stále opředená spoustou tajemství a nezodpovězených otázek. Určitě se nedostanu ke všem vydaným českým knihám o upírech. Ale kdybych opomněla nějakou, která by na seznamu podle vás neměla chybět, určitě mi to řekněte ;)

Karolina Limrová

Je nejspíš průkopnicí upířích romancí v Čechách po úspěchu Stmívání. Čtenáři jí trochu zazlívají, že se v prvotině Dvě zrcadla nechala příliš ovlivnit právě ságou Stmívání, která je z příběhu cítit na spoustě míst. Její nápad je ale zajímavý. Hlavní hrdinka si pořídí starožitné zrcadlo. To zrcadlo má ještě dvojče, které visí na zdi jednoho krásného a tajemného muže. Skrz toto propojení se ústřední dvojice na střídačku vídá. Když jeden vidí druhého, druhý se dívá jen na svůj odraz a naopak. Časem se do sebe ti dva zamilují a nastává chvíle, kdy musí vymyslet, jak se spolu osobně setkat. Nic ale nebude tak jednoduché, jak to celé zní. Nejen kamarád hlavní hrdinky totiž nepřeje jejímu vztahu s upírem. Karolina Limrová napsala po úspěchu prvního dílu i pokračování nazvané Dva meče.Daniela Mičanová

Autorka, která podlehla kouzlu starého Egypta a dokázala ho poutavě skloubit s našimi luhy a háji. Má na svědomí například upíří sérii Modrá krev: O upírech a lidech. Zatím jsou na světě čtyři díly. První, pojmenovaný Alexander, je o dvou dívkách, které se zúčastní vampirologického kongresu. To ale ještě netuší, že se na něj rozjede do Čech i jeden opravdový, pár set letý upír. Možná vám ale něco řeknou spíš nejnověji vydané Jakubovy housle, ve kterých se shodou okolností jeden vzácný papyrus dostane až do Brna. A upírské dobrodružství může začít.


Nicky Perry (alias Nicole Zvoníčková)

Před pár lety jí vyšla prvotina s poutavou temnou obálkou. Je to příběh spíše pro teenagery, kteří toho o upírech a vlkodlacích ještě moc nečetli. Stylem je to něco mezi Stmváním a Underworldem. Spojení krve pojednává o české dívce, která se sblíží s novou rodinou angličanů. Ti začali navštěvovat stejnou střední školu a na první pohled jsou "jiní". To ale ještě nevědí ona ani její vyvolený, že je dcerou vlkodlaka a může je všechny zničit. Trochu nefér byl ke čtenáři prolog, kde se člověk vlastně dozvěděl, jak to celé skončí.
Victoria Kanakaredes

S autorčinou tvorbou jsem se setkala náhodou, když jsem si vybírala knihu na recenzi. Eleonora ze Schwarzenbergu - Skutečná upíří princezna se mi líbila, i když nejsem zrovna fanoušek historických romancí s prvky fantasy. Někteří jí vytýkají, že si dobře nezjistila reálie Českého Krumlova, kde se příběh odehrává. Na druhou stranu si já myslím, že na detailech nezáleží, když už se rozhodla knihu stočit k fantastice. Autorka napsala i několik dalších knih, o upírech ještě myslím pojednává román Ve stínu slunce.


Lada Jánská

Autorka je vlastním povoláním učitelkou, což mě docela překvapilo, protože si vybrala žánr pro kantory jaksi "podřadný". Její Navždy je o zakázané lásce mladé dívky a upíra, který ji chce nejdříve uchvátit pro sebe, nicméně postupně se do sebe zakoukávají víc nezištně, než na začátku chtěl. Svět upíra Alexe jim to štěstí ale přát nebude. Knize je opět vyčítáno Stmívání. Nemůžu to posoudit, ale myslím, že každou upíří knížku, kde se objeví téma "upír" a "láska" dneska lidi už jinak ani srovnávat nebudou. Mě osobně ale nezaujala ukázka, především dialogy mě odradily. Nicméně autorka je i přes rozporuplné názory na tuto knihu úspěšná. Už vydala i druhý díl Setkání. Mimoto jí vyšla i třetí kniha, z trochu jiného soudku, nazvaná Kelt.Susan Thomas (pseudonym)

Před pár lety vydala tato česká autorka knihu, o které jsem dlouho ani nevěděla. Obálka je sice poutavá, ale o charakteru knihy vám toho moc neřekne. Ovšem ano, jedná se o knihu upírskou s názvem Nenávidím a miluji. Pokud si ještě vzpomínám, s hlavní hrdinkou se to má tak, že ve dne studuje a v noci loví upíry. Proti svému přesvědčení se ale do jednoho zamiluje, přestože ji pojí s tímto druhem nesmiřitelná nenávist z dětství, kdy vyvraždili její rodinu. Nepřipomíná vám to něco? Underworld třeba? ;) Nicméně soudit to nebudu, ohlasy má autorka stále víc než dobré. Takže je možné, že si knížku nakonec přečtu.


Jenny Nowak (Jana Moravcová)

To už je zdatná šermířka ve vodách české fantastiky. Má za sebou pěknou řádku titulů na různá témata. Nepřehlédnutelně ale nejvíc žije esoterikou a mýtickými bytostmi. Přiznám se, že sama s autorkou zatím velkou zkušenost nemám, proto váhám, které její knihy spíše vypíchnout. Nic určitě nezkazím sérií Vampýři z Čelákovic, kde se vrací s vlastním alternativním vysvětlením na v Čechách velmi úrodnou půdu pro upírské historky. Většina jejích knih je čtenáři hodnocena nadprůměrně a bez výtek. Zatím vydané díly z výše zmíněné série se jmenují Jiná rasa a Noční lovci.
Petra Neomillnerová

A když už jsme byli v Čelákovicích, proč se nepodívat i do Prahy. Upírka Tina Salo s ostrým jazýčkem a libidem, kterému neupírá nic z pozemských slastí. Jedni ji nenávidí, druzí se nemůžou dočkat dalších dílů. Na mě osobně byla moc vulgární a nesympatická. Na druhou stranu mě bavil její humor a postoj ženy, která mužům vládne. Tedy víceméně :) Je to hodně akční čtení se spoustou sexu, krve a břidkého jazyka. Má to ale na naší malé literární scéně něco do sebe. Takže pokud nemáte rádi milostné upíří knihy, tady by se vám Petry Sladká jako krev mohla trefit do vkusu.


Kristina Haidingerová

Vydala knihu s originální, i když ne na první pohled úplně poutavou obálkou, a už vydává další jako na běžícím pásu. Ne, myslím to v dobrém. Její kniha Ti nepohřbení o "skutečných" upírech bez kouska citu zaujala. Někteří se ji nebojí přirovnávat ke Kulhánkovi, což zatím potvrdit ani vyvrátit nemůžu. V podstatě je to ale kniha zkrátka víc hororová než romantická a bude se líbit těm, kdo dávají přednost upírům ve své středověké, zhýralé formě.

Lusy Adams (Lucie Adamová)

Už to vypadá trochu jako povinnost, že autorky vydávající v XYZ si musí kvůli prodejnosti vybrat pseudonym. Autorka je to ale česká, což stejně dávno před vydáním knihy věděla celá její fanouškovská základna, ale co už. Lucie napsala první díl knihy Odstíny života o "zmrtvýchvstalé" hrdince, která má zachránit svět. To by nebylo nic tak neobvyklého, kdyby jí to nestěžovali svými úklady (a sexuálními úklady) různé nadpřirozené bytosti. Upíři tam nejsou myslím v hlavní roli, ale té havěti je tam všeobecně víc. Mě knížka moc nebavila. Nedozvěděla jsem se v podstatě nic moc o poslání hrdiny, vše na úkor nekonečné řady sexy nadpřirozených chlapů. Ani mě moc nebavilo její suverénní vystupování, nedokázala jsem jí to uvěřit. Na druhou stranu, kniha měla očividně úspěch, četlo ji mnoho lidí. I přesto to ale vypadá, že pokračování se nechystá a i s další tvorbou autorka nějak umlkla. Na jejím webu a Goodreads se sice dočtete, že pokračuje v jiné sérii o čarodějce, knihu k dostání jsem ale nikde neobjevila.

Leona Škodová

Přemýšlela jsem, jestli ano nebo ne, a nakonec jsem sem přidala i Snoubení tmou. Kategorii v seznamu totiž splňuje. Snoubení tmou je příběh mladé angličanky, jejíž slabé srdce a zvláštní aura, kterou vyzařují její emoce, k sobě přitáhnou pozornost dvou ne zrovna spořádaných vampýrů. Když konečně odhalí, zač je toho loket, je už do jejich světa zapletená příliš hluboko na to, aby couvla. A vypadá to, že se bude muset rozhodnout, jaký způsob smrti si zvolí, protože situace se zdá bezvýchodná. Jediné, co vám k této autorce nemůžu říct, je můj názor, protože by to bylo čistočistě neobjektivní ;) Proto vás můžu odkázat jedině na recenzi knížky třeba sem.


Monika Šnaiberková

Prvotina Upíří žezlo vyšla po usilovné spolupráci autorky s agenturou Mám talent v nakladatelství Alpress. Příběh je zasazený do českých končin a pojednává o vysokoškolačce, která je klíčem k získání mocného artefaktu - upířího žezla. Těch, kdo jej chtějí získat a ovládnout svět, je ale samozřejmě vícero, takže je hrdinka vtažena do souboje nejen o sebe samou, ale i svoje srdce. Když knížka vycházela, žádala jsem si tehdy o recenzní výtisk, který bohužel nedorazil. Takže knihu nemůžu doporučit ani jinak ohodnotit. Co jsem se ale dočetla z názorů ostatních, je potřeba opravdu počítat s prvotinou nevypsané mladé autorky a při čtení jí leccos odpustit :)

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adris Adris | 18. listopadu 2016 v 18:45 | Reagovat

Spojeni krve a Nenavidim a miluji by me asi bavilo;).

2 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | E-mail | Web | 19. listopadu 2016 v 12:19 | Reagovat

[1]: Spojení krve bylo trochu natahovanější a jednodušší. Nenávidím a miluji má lepší ohlasy, ale třeba by to u tebe bylo naopak :)

3 Katie Katie | E-mail | Web | 19. listopadu 2016 v 23:04 | Reagovat

Fantasy s upíry mám ráda a díky tobě mám  pár dobrých typů, které rozhodně vyzkouším např.: Spojení krve, Nenávidím a miluji nebo Ti nepohřebí - když je seženu tedy). Navíc, alespoň zkusím víc knih od českých autorů. =)
Jinak název knihy Modrá krev mi ihned připomnělo sérii Modré krev od spisovatelky Melissy de la Cruz, četla si? =)

4 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | 21. listopadu 2016 v 9:05 | Reagovat

[3]: Jsem moc ráda, že jsem někoho navnadila na české autory! :) Ano, při psaní mě hned napadlo, že si to někdo spojí s Modrou krví této spisovatelky. Zatím jsem ji nečetla, ale myslím, že první díl doma někde mám.

5 moira moira | Web | 13. dubna 2017 v 11:24 | Reagovat

neuvědomila jsem si, kolik upířin v čr vychází. :D Ale jsem spíše do toho temnějšího a akčnějšího směru, Tina Salo, Nowaková. Napadají mě ještě knihy Žambocha. Dvě zrcadla jsem naopak nějak nedokázala strávit.

6 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | E-mail | Web | 14. dubna 2017 v 13:14 | Reagovat

[5]: Ano, vyšlo toho dost. A občas vyjde nějaká další, ať už v sérii nebo něčí prvotina. Sama jsem byla překvapená. A to budu určitě ještě přidávat ty, které jsem přehlédla :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama