Nechme je číst braky!

28. srpna 2017 v 14:36 | Lea |  Moje články
Jste jedním z těch vášnivých čtenářů, které přivádějí k šílenství lidi, co jednou za dva roky čtou aktuální knižní hit typu Padesát odstínů a hned všem vyprávějí, jací jsou knihomolové? A přitom týden předtím si ještě připadali náramně vtipní, že naposledy četli leda tak televizní program nebo Bravíčko. Jo, tohle je početná kategorie. Ale přesto je lepší zachumlat se v křesle s dobrou knihou, hrnkem kakaa a sušenkami a udržet si nadhled. Nechme je číst braky. Je to podle mě vůbec nejlepší cesta, jak přemluvit jejich znásilněnou čtenářskou duši, aby dala po boji s povinnou četbou knihám ještě šanci.


Tyhle vlny se přes čtenářskou obec prostě pravidelně přelévají. Jako příklad můžeme uvést období Harryho Pottera. Lidi viděli film (omlouvám se všem, kdo o Rowlingové věděli ještě před filmovým zpracováním) a na konci si uvědomili, že to bude zřejmě začátek něčeho velkého. A budou si na to muset počkat. Nebo ne? Tak přesně takhle začala velká část světové populace číst aspoň něco.

Teď nechci tvrdit, že je Harry Potter brak. Za prvé, pojem brak je absolutně subjektivní zhodnocení. A za druhé, ve čtenářské éře přišla mnohem šílenější období. Nobelovu cenu za ztvárnění svého kouzelnického světa ale autorka taky nedostala. A prestižní kritici upadají do mdlob, když někdo vykřikne, že lepší autorky na světě není :)


Tihle lidé ale možná hltali příběh mladého čaroděje s takovou posedlostí, že už mohli jednotlivé pasáže citovat. A tak co teď dál, než vyjde další díl nebo doprovodné materiály z magického světa čarodějů? Někteří začnou pátrat v knihovnách. Jiní se zeptají na fóru ostatních čtenářů. A už jsou tak trochu v komunitě (čti nakažení knihomolizmem). Může to dopadnout špatně. Možná to vzdají dřív, než najdou něco stejně dobrého nebo lepšího, co jim dokáže svět HP vyhnat z hlavy. Ale když to nevzdají...
Takže máme po shlédnutí prvního filmu dočtenou tuhle upírskou tetralogii, čekáme na Půlnoční slunce, které autorka nikdy nedokončí, a zbývá nám tak akorát v dohledné době novela o Bree Tannerové. Začneme číst fan-fiction. Začneme psát fan-fiction. Začneme číst fan-fiction, kterým se po úpravě prostředí a charakterů dostalo knižního vydání. Postavy se neuvěřitelně podobají Edwardovi, Belle a dalším oblíbeným postavám, přestože nežijí ve Forks a jmenují se Edudant a Baleia Colomnovi. A tohle se vám bude buď líbit a zůstanete u knih vykřikujících na potencionální zákazníky, že jsou ještě lepší než předloha. Anebo čapnete Hostitele, Školu noci, Vampýrskou akademii...


Dalším ukázkovým příkladem je sága Stmívání. Já vím, stále se najdou tací, co od Rozbřesku přešli plynule jen k Padesáti odstínům šedi. Ale o tom náš příklad nebude.

Řekněme, že nás to už omrzí a tak zkusíme zase něco hodně podobného, co by uspokojilo náš aktuální zápal pro daný žánr. Možná to bude Škola noci, možná série Andělé.

Gratulujeme, právě jste se stali členem rozsáhlé komunity čtenářů Young Adult fantasy. Pak z téhle škatulky vykouknete ven, stačí na pomezí žánrů, a nebude to třeba k zahození. Což znamená, že v brzké době zkusíte namátkou Kulhánka a Anne Riceovou a skončíte u G.R.R. Martina. A najednou se přistihnete, že v knihkupectví s frustrovaným výrazem potěžkáváte v jedné ruce novou Hamiltonovou a ve druhé Jo Nesba, protože v kapse máte momentálně jen zmuchlanou pětistovku.

...

Děkuji vám, že necháváte lidi číst braky ;) Potřebujeme je stejně jako Remarqua nebo Čapka.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Annie Annie | 29. srpna 2017 v 16:53 | Reagovat

Prostě nemáš ráda Harryho Pottera, chápu. :D

2 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | 29. srpna 2017 v 18:10 | Reagovat

[1]: Ale ne! To bych vybrala úplně jinou sérii z těch zmiňovaných. Jen myslím, že HP je ideální příklad mainstreamové četby, kterou jedni zbožňují a čtou ji pořád dokola, a druzí ji nemůžou ani cítit a nikdy to nenazvou spisovatelským vrcholem :) Radši budu v budoucnu dětem předčítat z Harryho než z takové Školy noci a podobných :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama