Recenze knihy Síť snů

13. prosince 2017 v 11:02 | Lea |  Recenze knih
Tímto dnem vám dlužím již několik recenzí na knihy, které jsem přes podzim přečetla. A protože se mi začínají doma vršit další recenzní výtisky, je nejvyšší čas nějakou tu recenzi vám sem naservírovat. Dnes to bude kniha Síť snů od Petry Kubáškové. Recenze původně vyšla pro fantasy server Děti noci.

Od knihy Síť snů jsem popravdě nic nečekala. Český urban fantasy s nenápadnou bílou obálkou a snovou kresbou polonahé indiánky od Luise Roya. Indiánky - ano, přesně to jsem si myslela i po přečtení ukázky z úvodu knihy. Kdybych ale četla anotaci, věděla bych, že se autorka nezabývala historií Severní Ameriky, ale tou naší, z doby bronzové.
Že to zní na fantasy zvláštně? Ano. Autorka ale vytvořila originální příběh s neotřelým námětem, kde se setkávají světy současnosti a doby dávno minulé.

Název: Síť snů

Originál: Síť snů

Autor: Petra Kubášková

Počet stran: 320

Nakladatelství: FantomPrint

Rok vydání: 2017
Recenze

Monika je ilustrátorkou dětských knížek a ve volném čase vykládá karty. A právě kvůli lásce k esoterice je tak trochu černou ovcí své křesťanské rodiny. Aby toho nebylo málo, po návštěvě muzea se jí začíná zjevovat duch mladé ženy Nahu, jejíž ostatky vydal před časem hrob datovaný do doby bronzové. To ještě netuší, jak velmi toto setkání ovlivní její další život.

Pravidelné děsivé noční výjevy Moniku téměř připravují o spánek. Když se ale s kamarádkou rozhodnou proti neodbytné duši bojovat lapačem snů, Monice se Nahu zželí, protože ona není zlo, které by jí chtělo ublížit. Naopak. Pravěká žena ji přišla požádat o moc se zničením prastarého zla, které připravilo o život i ji, tehdy před čtyřmi tisíci lety. A právě nyní a v současném světě si zlo vyhlédlo další oběť.


Před Monikou stojí velký úkol, na nějž nebude stačit sama. Její kroky vedou přes církev a hypnotizéra až k psychiatrovi. Společně se "zasvěcenými" pátrají po dívce jménem Ethel. Ta by měla být další obětí prastarého zla. V cestě jim stojí spousta překážek. Ať už je to zdlouhavé pátrání po Ethel, nebo schopnosti, které v sobě Monika teprve musí objevovat a učit se s nimi pracovat. A protože má cosi společného s Nahu, je pro zlého ducha zároveň i dalším lákavým cílem.

Silným tahounem Sítě snů jsou bezesporu útržky ze života kmene, v němž Nahu žila. Petra Kubašková vdechla velmi poutavým způsobem život předkům, o kterých víme tak málo. Stejně tak zajímavá je komunikace hlavních hrdinek, protože mezi jejichž způsobem vyjadřování jsou kvůli době, která je dělí, pochopitelně propastné rozdíly.

Vyprávění Nahu působí realisticky, přestože jsem občas měla problém odpoutat se od představy, že čtu spíše o indiánském kmeni než o pravěkých lidech. K tomu pravděpodobně přispívá i dojem z obálky knihy ověšené lapači snů s dívkou, která původně indiánku nejspíš představovat měla. Celý příběh, současná i pravěká linka, se ale odehrává pouze na našem území.


Po všech čarodějnicích, upírech, vlkodlacích a elfech vymyslela Petra Kubašková originální fantasy zápletku s ne tak úplně tradičními duchy. Nazývat její knihu urban fantasy je nadsazené, protože pokud po ní sáhne čtenář s touto vidinou, nedostane to, co chtěl.

Síť snů je mysteriózní příběh s občasným humorným odlehčením. Hojně staví na esoterice, která se příliš nepodobá vymítání v jeho nejznámější hororové formě. Právě silná opora v esoterice je zde hlavním faktorem v rozhodnutí, zda si knihu přečíst. Kdo jí totiž neholduje, může ho druhá půlka knížky otrávit.

Od toho se odvíjí i styl vyprávění, kdy se sází spíše na vztahy a duševní boje než fyzickou akci. I z toho důvodu sedne příběh asi více ženám. Ty také lépe snesou časté brebentění a používání zdrobnělin v dialozích Moniky s kamarádkou Julií. Na druhou stranu, přestože se v knize Síť snů často řeší vztahy, červené knihovny se obávat nemusíte.

Četli jste knihu? Tak ji ohodnoťte třeba tady na ČBDB, ať se o ní dozvědí víc i ostatní :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama