Autor knižních obálek Emil Křižka

15. července 2018 v 17:37 | Lea |  Moje články
V minulých dílech jsme se věnovali tvorbě autorků knižních obálek Kateřiny Stárkové a Andreje Nechaje. Oba už za sebou mají hromadu zkušeností a pěknou řádku titulů, kterým dali tvář. Dnes tu máme další (ne)známou osobnost české literární grafiky, a tou není nikdo jiný než Emil Křižka.


Emil patří k těm autorům obálek, o nichž se informace hledají mnohem snáz. Zasloužil se o to především svým flexibilním zaměřením. Jen na Databázi knih je uveden coby grafik u bezmála 300 vydaných děl. Reálné číslo bude jistě mnohem vyšší. Na svém kontě má ale i více než stovku video trailerů. A před pár lety vydal s využitím svých letitých zkušeností v marketingu knih velmi diskutovaný titul Mysterium Tremendum.

Co se týče navrhování knižních obálek, vychází u tohoto autora inspirace velmi často z originálního přebalu knihy. Co ale mě osobně zaujalo, je fakt, že jeho obálky mají vždycky ještě něco víc do sebe.

A kde jste se s jeho tvorbou mohli setkat?

John Green

Kdo by neznal současného asi nejčtenějšího autora literatury pro mladé, Johna Greena. A kdo by neznal tyhle pro jeho romány tak typické obálky. Já osobně jim dávám přednost před verzemi s filmovou obálkou, protože na mě působí víc osobně. Víc jako jenom moje kniha :)Gillian Flynn

Další případ, kdy se obálky nebezpečně podobají originálu, ale je otázkou osobního vkusu, která vám připadá lepší. Mně se líbí ty české.Nástroje smrti Cassandry Clare

Tak tahle práce mě vyloženě baví. Lepší obálky této série jsem asi neviděla. Opravdu povedená grafika, která dodala za mě jinak spíš průměrné sérii lákavý kabátek, který prodává.
Květy z půdy

Série Květy z půdy je zářným příkladem toho, jak dokáže obálka oslovit čtenáře. Nikdy dřív jsem o autorce ani příběhu neslyšela, dokud jsem nenarazila na tyhle svým způsobem zvláštní a originální obálky. Co vy na ně?
Ursula Poznanski

Moje srdcová záležitost. Když jsem uviděla obálku prvního dílu série s vyšetřovatelkou Beatrice Kaspary Pět, věděla jsem, že si knihu musím přečíst, ať už je o čemkoliv. Je prostě dokonalá. A příběh za to stál taky. I další díly dokáží zaujmout, ale jednička prostě nemá po grafické stránce chybu.


Elitní klub králů

Jedny z nejhezčích obálek poslední doby jsou přebaly ze série Elitní klub králů. Známější vám ale asi budou pod názvem prvního dílu Stříbrná labuť. Pan Křižka se zde jasně inspiroval originálními obálkami. Výsledek se mi ale líbí. Dokonce sama Amo Jones, autorka této série, byla z návrhu třetího dílu nepokrytě nadšená.Knižní série věnované ženám

Jestli něčeho najdete v repertoáru tohoto grafika dost, jsou to obálky titulů pro ženy. A přestože tento typ literatury příliš nevyhledávám, například Hodnej kluk mě opět přemluvil k přečtení svou zajímavou obálkou. V podobném duchu jsou vytvořené i další titulky, například oblíbená série Bratrstvo černé dýky od autorky J. R. Ward.Anne Rice a Amanda Quick

Obálky na první pohled rozdílné, ale zařadila jsem se do výběru, protože se jedná o dvě velmi známé autorky, které si představení v mém výběru určitě zaslouží.Musela jsem vybrat opravdu jen ty obálky, které mi připadaly nejzajímavější a na které bývá poměrně snadné na internetu nebo i v knihkupectví narazit. Pokud se chcete dozvědět o autorovi a jeho tvorbě víc, můžete k tomu využít jeho stránek nebo profilu na DK.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 16. července 2018 v 11:06 | Reagovat

Moc pěkné obálky, nejvíce se mi asi líbí Elitní klub králů :)

2 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | 16. července 2018 v 13:07 | Reagovat

[1]: Ano, ty se mu teda vážně povedly!

3 Teenka Teenka | 17. července 2018 v 9:01 | Reagovat

Stříbrnou labuť jsem tedy zatím neznala. Vypadá to zaujímavě. Jinak se mi rozhodně líbí Nástroje smrti.

4 Snoubení Tmou Snoubení Tmou | 17. července 2018 v 18:23 | Reagovat

[3]: Elitní klub králů klidně doporučím. Sice mě hlavní hrdinka hodně štvala, za kamarádku bych ji nechtěla, ale celkově je to zase něco trochu nového.

5 Black Blood Black Blood | Web | 20. července 2018 v 15:24 | Reagovat

Zajímavý text

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama