Opomíjení hrdinové - autoři knižních obálek

11. července 2018 v 11:38 | Lea |  Moje články
Každý, kdo píše na internetu, občas asi přemýšlí, jaké téma by mohl na blogu přetřást. V tom lepším případě ho napadne aspoň to, co koluje na webech většiny ostatních blogerů.


Když si ale takhle prohlížíte knihy na nějaké online databázi... jenom tak... z dlouhé chvíle, najednou vás zaujme, kdo asi dělal tu úžasnou obálku té či oné knížky. Tak si toho umělce najdete a možná že vás i překvapí, že máte knih s obálkou z jeho dílny doma už dokonce několik. Nebo jste se s nimi alespoň už někde setkali. Což ve mně osobně probouzí fascinaci. Narážím především na tu flexibilitu tvorby některých autorů knižních obálek. Styl jednoho byste poznali na přebalu české beletrie stejně jako na svazečku čínských bajek, ale jiný vám vyrazí dech, jak dokáže naaranžovat fotografii romantické dívky s květy ve vlasech, a jen o dva měsíce později odevzdává nakladateli dynamický motiv vybuchujících zákopů s vrtulníky na temném nebi...Právě kvůli těmto umělcům jsem se rozhodla sem tam zalovit mezi knihami se zajímavým přebalem a na základě ilustrátorova/fotografova portfolia vytvořit krátký představovací článek o něm a jeho dalších (ne)známých dílech.

A tady nastal hned první problém. Ono to totiž není jenom tak, dohledat si autora nějaké té knižní obálky. Nikdo, kromě jejich zákazníků, se totiž o ně moc nezajímá. Pokud tedy nemáte dotyčnou knihu doma, nezbude vám než doufat, že jméno ilustrátora přidal nějaký ten dobrodinec k profilu knížky na databázích knih, nebo si dal s doplňováním všech dostupných informací tu práci jeden ze sta knihkupců.


Video, jak vznikají některé obálky z dílny Dana Dos Santose

Už chápete, proč nazývám autory knižních obálek opomíjenými hrdiny? Oni jsou přece těmi prvními, kdo na nás v regálech knihkupectví prostřednictvím svých grafických schopností vykřikují: "Hej, tady! Dej šanci mně!" A když na to dáme, pak teprve dostane šanci přesvědčit nás o kvalitě knihy i sám spisovatel. A přitom všichni znají Stephena Kinga, ale málokdo už tuší, že se dívá na obálky například pánů Kropáčka či Kuby. Díky nim vás "kingovky" praští do očí na třicet metrů.

Nicméně v prvním článku vám příště představím Andreje Nechaje. Ha, kdo z vás hned ví, kterým knihám dal tento autor obálek nezaměnitelnou tvář? Já to taky netušila. A jsme zase u toho. Píši, že vám Andreje představím, ale správně bych měla říct, že vám ukážu pár obálek z jeho dílny. Protože najít o většině z nich byť jen pár základních informací je nadlidský úkol. Opomíjení hrd... no jo, však vy už tohle vlastně víte :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Black Blood Black Blood | Web | 21. července 2018 v 8:35 | Reagovat

Moc hezké

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama