Recenze knihy Písečníci a bludný asteroid

12. února 2019 v 14:46 | Lea |  Recenze knih
Po nějakém čase přicházím opět s jednou recenzí. Tentokrát se jedná o knihu, která tak docela k mému běžně čtenému repertoáru nepatří. Je to totiž příběh určený především dětem. Celá recenze vyšla pro server Děti noci.

Písečníci a bludný asteroid - Václav Dvořák

Když se řekne "vydáno vlastním nákladem", mnohým vyskočí v hlavě varovný vykřičník. Knihu si totiž dnes může vydat takřka kdokoliv. Stačí mít uspořeno, nebo využít některou z crowdfundingových kampaní. Nedá se zaručit, že výsledný produkt bude mít úroveň, ačkoliv jedna kniha z mnoha čas od času příjemně překvapí. Patří k nim i Písečníci a bludný asteroid.

Autor vypráví příběh Tomáše Nebuly z planety Písečnice. Jedenáctiletý sirotek je spíše samotář, proto ho ani trochu netěší, když mu přidělí na starost malou Lucku. V sedmi letech totiž opuštěné děti začínají pracovat v dolech, a komu jinému začátečnici svěřit než chlapci, který se ve štolách vyhloubených mimozemšťany cítí jako doma. K Písečnici se tou dobou blíží vesmírná loď. Její posádka má za úkol posbírat vzorky místní flóry a fauny. Taková událost se na planetce, která trpí nedostatkem vody a přemírou kaktusů, stane rychle senzací. Mimo jiné také proto, že se návštěvníci z vesmíru rozhodli vybrat mezi Písečníky několik nadaných dětí a vzít je s sebou do vesmírné školy.Tomáš si nemyslí, že by právě on mohl být tím šťastlivcem. Když ale losují, kdo zůstane pracovat v dolech a kdo se bude moci vypravit na observatoř sledovat přistání nečekaných návštěvníků, všechno se změní. Lucka si s Tomášem vymění krátký trn kaktusu a odchází místo něho do dolů. Naneštěstí je právě v ten osudný den postihne zával. Tomáš, hnaný pocitem viny, že si směnu s malou svěřenkyní vyměnil, se ji vydává hledat skrze dávno zavřenou část dolu. Nakonec ale kromě Lucky objeví v podzemí ještě mnohem víc.Chlapec, který nedoufal v kdovíjak zářnou budoucnost, díky svým schopnostem dostane nabídku odletět z Písečnice a studovat na veliké vesmírné lodi. Pokud to ale udělá, nikdy se už zpátky nevrátí. To by mu tolik nevadilo, kdyby zde neměl novou kamarádku, jejíž vyhlídky do budoucna jsou podobně mrzké, jako byly ještě pár dní zpátky ty jeho. A navíc tu stále visí nevyřešená otázka, kdo byli jeho rodiče.Nikdo asi nepředpokládá, že by Tomáš na vesmírnou akademii neodcestoval. Od té chvíle jako by se příběh ocitl kdesi na pomezí Harryho Pottera a Enderovy hry. Tomáš stojí se svými novými kamarády outsidery proti spolužákům z vyspělejších planet, kteří si nenechají ujít jedinou příležitost jim jejich podřadnost připomenout. Podobně jako čaroděj s jizvou na čele Tomáš od začátku vyniká v oblíbené létací hře. Učitelé žákům přidělují kladné a záporné body. A pak je tu jeden profesor, kterému se mladý Písečník může vždycky vypovídat. K tomu ho nenávidí učitel bezpečnosti. Chybí už jen koktavý profesor, který je pořád zdánlivě tak trochu mimo...

Celou recenzi včetně závěrečného zhodnocení si můžete přečíst zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama